معرفی بهترین نویسندگان ایرانی

نویسندگان ایرانی، با تاریخ بلندی که دارند، از دوران باستان تا به امروز، به طور مداوم در حال خلق آثاری بوده‌اند که همواره توجه و تحسین جامعه‌ی ادبی را به خود جلب کرده‌اند. این نویسندگان، با تنوع و پویایی در سبک و مضمون آثار خود، تاثیر بسزایی بر ادبیات جهان گذاشته‌اند. آن‌ها با تلاش و پشتکار خود، توانسته‌اند ارزش‌های انسانی و فرهنگی خود را به نمایش بگذارند و در ذهن خوانندگان جاودانگی یابند. 

در این مقاله به معرفی چندی از این نویسندگان خواهم پرداخت.

صادق هدایت

صادق هدایت
هدایت در سال ۱۳۲۹ خورشیدی[۱]

هدایت در سال ۱۳۲۹ خورشیدی

۲۸ بهمن ۱۲۸۱۱۹ فروردین ۱۳۳۰)

صادق هدایت نویسنده، مترجم و روشنفکر ایرانی بود. او را همراهِ محمدعلی جمال‌زاده، بزرگعلوی و صادق چوبک یکی از پدران داستان‌نویسی نوین ایرانی می‌دانند.

هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران و نیز روشنفکری برجسته بود. بسیاری ازپژوهشگران، رمانِ بوف کور او را مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایراندانسته‌اند.

او نخستین فرد ایرانی است که متونی از زبان پارسی میانه (پهلوی) به فارسی امروزی ترجمهکرده‌است.

آثار هدایت

ترجمه

فوت هدایت

 هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس در ۴۸سالگی خودکشی کرد و چند روز بعددر قطعهٔ ۸۵ گورستان پرلاشز به خاک سپرده شد.

شرح حال صادق هدایت با قلم خودش

440px-Hedayat10.jpg

دست‌خط صادق هدایت، آذر ۱۳۲۴

من همان قدر از شرح حال خودم رَم می‌کنم که در مقابل تبلیغات آمریکایی‌مآبانه. آیا دانستنتاریخ تولّدم به درد کسی می‌خورد؟ اگر برای استخراج زایچه‌ام است، این مطلب فقط بایدطرف توجّه خودم باشد. گرچه از شما چه پنهان، بارها با منجّمین مشورت کرده‌ام، اماپیش‌بینی آن‌ها هیچ‌وقت حقیقت نداشته. اگر برای علاقهٔ خوانندگان است؛ باید اول مراجعه بهآراء عمومی آن‌ها کرد چون اگر خودم پیش‌دستی بکنم مثل این است که برای جزئیات احمقانهٔزندگیم قدر و قیمتی قائل شده باشم. به‌علاوه، خیلی از جزئیات است که همیشه انسان سعیمی‌کند از دریچهٔ چشم دیگران خودش را قضاوت بکند و ازین جهت مراجعه به عقیدهٔ خودآن‌ها مناسب‌تر خواهد بود مثلاً اندازهٔ اندامم را خیاطی که برایم لباس دوخته بهتر می‌داند وپینه‌دوز سر گذر هم بهتر می‌داند که کفش من از کدام طرف ساییده می‌شود. این توضیحاتهمیشه مرا به یاد بازار چارپایان می‌اندازد که یابوی پیری را در معرض فروش می‌گذارند و برایجلب مشتری به صدای بلند جزئیاتی از سن و خصایل و عیوبش نقل می‌کنند. از این گذشته،شرح حال من هیچ نکتهٔ برجسته‌ای در برندارد نه پیش آمد قابل‌توجهی در آن رخ داده، نهعنوانی داشته‌ام، نه دیپلم مهمی در دست دارم و نه در مدرسه شاگرد درخشانی بوده‌ام بلکهبرعکس همیشه با عدم موفقیت روبه‌رو شده‌ام. در اداراتی که کار کرده‌ام همیشه عضو مبهم وگمنامی بوده‌ام و رؤسایم از من دل خونی داشته‌اند به‌طوری‌ که هر وقت استعفا داده‌ام باشادی هذیان‌آوری پذیرفته شده‌است. روی‌هم‌رفته موجود وازدهٔ بی‌مصرف قضاوت محیطدربارهٔ من می‌باشد و شاید هم حقیقت در همین باشد.

سید عباس معروفی

سیّد عبّاس معروفی

(۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶۱۰ شهریور ۱۴۰۱)

رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، شاعر، ناشر و روزنامه‌نگار ایرانی ساکن آلمان بود.

او فعالیت ادبی را با هوشنگ گلشیری و محمدعلی سپانلو آغاز کرد و در دههٔ شصت با چاپرمان سمفونی مردگان در عرصهٔ ادبیات ایران به شهرت رسید.

من خودم با همین رمان شناختمش

آثار عباس معروفی به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی منتشر شده‌اند.

او در خانواده‌ای بازاری و سنتی زاده شد. خانواده عباس می‌خواستند دیدگاه سنتی خود را بهوی بقبولانند اما او راه دیگری را برگزید. عباس معروفی نخستین‌بار در چهارده سالگی بارونویسی داستان‌های آنتون چخوف نویسندگی را تمرین کرد.

(یکی از ترفندهایی که در مدرسه‌ی نویسندگی استاد کلانتری به آن اشاره می‌شود.)

نخستین آموزگار او در نویسندگی محمد محمدعلی بود.

آثار معروفی

رمان

مجموعه داستان

نمایشنامه

شعر

مقالات

مجله

جوایز معروفی

  • جایزه هلمن هامت (مشترکن با هوشنگ گلشیری) ۱۹۹۶
  • جایزه روزنامه‌نگار آزاده سال، اتحادیه روزنامه‌نگاران کانادا ۱۹۹۶
  • جایزه «بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سور کامپ»، برای رمان سمفونی مردگان ۲۰۰۱
  • برنده جایزه بنیاد ادبی آرنولد تسوایگ در سال ۲۰۰۲

 

هوشنگ گلشیری

هوشنگ گلشیری
گلشیری در ۱۹۷۱

گلشیری در ۱۹۷۱

 (۲۵ اسفند ۱۳۱۶۱۶ خرداد ۱۳۷۹) گلشیری نویسندهٔ ایرانی و سردبیر مجلهٔ کارنامهبود. مورخان ادبی وی را از تأثیرگذارترین داستان‌نویسان معاصر زبان فارسی دانسته‌اند.

گلشیری کارش را با آموزگاری در روستاها و بعد در اصفهان آغاز کرد.

او با نگارش رمان کوتاه شازده احتجاب در اواخر دههٔ ۱۳۴۰ خورشیدی به شهرت فراوانی رسید. این کتاب را یکی از قوی‌ترین داستان‌های ایرانی خوانده‌اند.

از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ به دعوتِ بهرام بیضایی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهراناستادی کرد.

پس از انقلاب با تشکیل جلسات هفتگی داستان‌خوانی و نقد داستان از سال ۱۳۶۲ تا پایان عمرخود نسلی از نویسندگان را پرورش داد که در دههٔ هفتاد ۱۳۷۰ به شهرت رسیدند.

او همچنین عضو کانون نویسندگان ایران و از بنیانگذاران حلقه ادبی جُنگ اصفهان بود.

کارگاه داستان خوانی گلشیری

یکی از اقدامات تأثیرگذار و مهم گلشیری تشکیل کارگاه‌های داستان و پرورش نسل تازه‌ای ازنویسندگان ایرانی بود.

وی جلسات هفتگی داستان‌خوانی و نقد داستان را از سال ۱۳۶۲ تا پایان عمر خود در هرشرایطی به صورت مستمر برگزار کرد.

وی در سال‌هایی که کارنامه را منتشر می‌کرد، جلسات نقد شعر و داستان را در دفتر مجلهبرگزار می‌کرد.

در اواسط سال ۱۳۶۲، گلشیری جلسات هفتگی داستان‌خوانی را که به جلسات پنج‌شنبه‌هامعروف شد، با شرکت نویسندگان جوان در خانهٔ خود برگزار کرد.

آثار گلشیری

مجموعه‌های داستان‌های کوتاه

داستان‌های بلند

رمان‌ها

فیلم‌نامه

غیرداستانی

جوایز و افتخارات گلشیری

 

 

نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی
نادر ابراهیمی در فیلمِ قضیه شکل اول، شکل دوم کیارستمی

نادر ابراهیمی در فیلمِ قضیه شکل اول، شکل دوم کیارستمی

 

 (۱۴ فروردین ۱۳۱۵۱۶ خرداد ۱۳۸۷)

ابراهیمی داستان‌نویس ایرانی بود. او علاوه بر نوشتنرمان و داستان کوتاه، در زمینه‌های فیلم‌سازی، ترانه‌سرایی، ترجمه، و روزنامه‌نگاری نیز فعالیتکرده‌است. ابراهیمی، همراهِ بهرام بیضایی و ابراهیم گلستان، از معدود سخنوران ایرانیبه‌شمار می‌رود که هم در سینما و هم در ادبیات کار کرده و شناخته شده بوده‌اند.

پدرش عطاءالمُلک ابراهیمی، فرزندِ «آجودان حضور» و از نوادگانِ ابراهیم خان ظهیرالدوله،حاکم نامدارِ کرمان در عصر قاجار بود که رضاشاه پهلوی او را ضمنِ خلعِ درجه از کرمان بهمشکین شهر تبعید نمود که هنوز قلمستانی به نام او در حومهٔ مشکین شهر وجود دارد.

نادر ابراهیمی تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش یعنی شهر تهران گذراند و پس از گرفتندیپلم ادبی از دبیرستان دارالفنون، به دانشکدهٔ حقوق وارد شد. اما این دانشکده را پس از دوسال رها کرد و سپس در رشتهٔ زبان و ادبیات انگلیسی به درجه‌ی لیسانس رسید.

نوشتن را که از ۱۵ سالگی آغاز کرد. در سال ۱۳۴۲ نخستین کتاب خود را با عنوان «خانه‌ای برایشب» را به چاپ رسانید که داستان «دشنام» در آن با استقبالی چشمگیر مواجه شد.

آثار ابراهیمی

رمان و داستان

خانه‌ای برای شب ۱۳۴۲

یک عاشقانهٔ آرام

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم

چهل نامهٔ کوتاه به همسرم

مردی در تبعید ابدی

بر جاده‌های آبی سرخ

تضادهای درونی

آتش بدون دود

ابن مشغله

آرش در قلمرو تردید

سینما و تلویزیون

آتش بدون دود (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۵۳۱۳۵۴)

صدای صحرا (فیلم، ۱۳۵۴)

سفرهای دور و دراز هامی و کامی در وطن (مجموعه تلویزیونی، ۱۳۵۵۱۳۵۶)

اسناد کهنه، تاریخ نو

روزیکه هوا ایستاد (فیلم، ۱۳۷۶)

فعالیتهای ابراهیمی

ابراهیمی فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینهٔ ادبیات کودکان، با تأسیس «مؤسسهٔ همگام باکودکان و نوجوانان» با همکاری همسرش در آن مؤسسه متمرکز کرد.

این مؤسسه، به‌منظور مطالعه در زمینهٔ مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان برپا شد وفعالیتش را در حیطهٔ نوشتن، چاپ و پخش کتاب، نقاشی، عکاسی، و پژوهش دربارهٔ خلق‌وخو،رفتار و زبان کودکان و نیز بررسی شیوه‌های یادگیری آنان دنبال کرد.

جوایز ابراهیمی

«همگام» عنوان «ناشر برگزیدهٔ آسیا» و «ناشر برگزیدهٔ نخست جهان» را از جشنواره‌هایآسیایی و جهانی تصویرگری کتاب کودک دریافت کرد.

ابراهیمی در زمینهٔ ادبیات کودکان، جایزهٔ نخست براتیسلاوا، جایزهٔ نخست تعلیم و تربیتیونسکو، جایزهٔ کتاب برگزیدهٔ سال ایران و چندین جایزهٔ دیگر را هم دریافت کرده‌است. اوهمچنین عنوان «نویسندهٔ برگزیدهٔ ادبیات داستانی ۲۰ سال بعد از انقلاب» را به‌خاطر داستانبلند و هفت جلدی «آتش بدون دود» به‌دست آورده‌است. در اوائل انقلاب و دولت موقتداریوش فروهر وزیر کار وقت او را به سمت مشاور وزیر برگزید

بیماری ابراهیمی

ابراهیمی در ۱۶ خرداد ۱۳۸۷ پس از چندین سال دست و پنجه نرم کردن با بیماری توموردرگذشت.

این معرفی ادامه دارد…

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

2 پاسخ

  1. سلام سیما جان
    خواندن مطلب شما برایم جالب بود چون با زندگی نویسنده‌هایی آشنا شدم که تا کنون نمی‌شناختم.
    با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *